Amikor kislányunk 5 hónapos volt úgy döntöttünk, hogy belevágunk életünk eddigi legnagyobb kalandjába. Kissé vakmerőnek tűnhet ugyan, de jól átgondoltan repülőjegyet vásároltunk Vietnámba 5 hónappal későbbre. Az utazást tehát majdnem félévnyi előkészület előzte meg, a szervezést pedig az Ázsia Neked csapatára bíztuk. Bár kellően jártasok vagyunk utazásszervezésben egy 10 hónapos kisbabával első utazáshoz Dél-Kelet Ázsiába úgy éreztük felelősebb egy olyan szervezést választani, akik segítségével már jól kipróbált útvonalon és szállásokban gondolkozhatunk, és helyi idegenvezetők szolgáltatásait is igénybe vehetjük.
A következő néhány blogbejegyzésemben ennek az utazásnak az előkészületeiről és élményeiről fogok beszámolni.
Az Ázsia Neked szervezési folyamatát könnyen megtalálja bárki az elérhetőségeiken, így inkább a személyes előkészületeket részletezném. Az utazás időzítésében közrejátszott a gondolat, hogy ekkora babával még (elvileg 2 éves korig) lehetőségünk van a repülőúton babaöblöt (baby basket) használni, az utazás egy ilyen pici babával csak regisztrációs díjhoz kötött (kb 50 000 Ft). Ismerve a kislányunkat és előfeltételezve a fél évvel későbbi személyiségét, még elég kicsinek, de már éppen elég nagynak tartottuk ahhoz, hogy egy ilyen nagy utazáson részt vehessünk.
Szerencsénkre jól jósoltunk, a babánk ekkor már túl volt a kúszáson, és magabiztosan ült és mászott, de még nem járt, pontosabban életében először Ho Chi Minh City repterén állt fel. 😊 Ez az időszak ideális volt a hosszabb utazásra, mert még szívesen tartózkodott háton, hordozóban, de már a sport babakocsiban is kényelmesen ült és hátradöntve aludt, etetőszékben szívesen és hosszan üldögélt, és bár már nagyon sok szilárd ételt kipróbált, a napi többszöri anyatejes táplálás még az élete szerves része volt.
Pakolás, cuccok beszerzése
A többszöri belföldi repülés miatt igyekeztünk nem teletömni a bőröndöket, ezért pontos lista alapján csomagoltam és szereztem be a szükséges eszközöket. Már egy korábbi rövid németországi repülőutunk alkalmával beszereztünk egy a meglévő 3 az 1ben-nél kisebbre csukható Hauck sportbabakocsit, ami, bár nem fér el a cabinban, mégis az egyik legjobb vételünk volt. A legtöbb reptéren a beszállásig magunkkal vihettük, és bár feladandó poggyászként kezelték, mindig tökéletes állapotban kaptuk vissza. Fontos volt a választásban, hogy majdnem teljesen hátra dönthető legyen és viszonylag nagy árnyékoló ernyővel rendelkezzen, legyen egy kis csomagtere és karfája.
Ha hordozóról van szó, már kb. 5 hónapos kora óta a Manduca XT. hordozót használjuk. Először elöl, majd háton, de néha oldalt is hordoztam-Vietnámban főleg városnézés és túrázás során az apukája hátán került igazán kihasználásra. Ezt a típust egy hordozós tornán próbáltam ki először, és azonnal megtetszett a stabil tartása, az, hogy rengeteg állítható pántja van, kényelmes, könnyen használható és mosható - bár az ára újonnan elég borsos, én használtan jutottam hozzá egy kiváló darabhoz, ami azóta is rendszeres segítségünk.
A babakocsival és a hordozóval gyakorlatilag minden terepen tudtunk mozogni Vietnámban, de érdemes volt előre tájékozódni, hogy milyen körülményekkel fogunk találkozni a következő napon. Pl. Hanoi zsúfolt belvárosában hétköznap babakocsival is közlekedtünk - persze kellett hozzá egy adag elszántság és bátorság, de a legzsúfoltabb szombati napon jobbnak láttuk csak hordozóval róni az utcákat. A Ninh Binhben töltött egész napos túrán viszont csak a hordozót használtuk, ami nélkül nem tudtuk volna teljesíteni!
Néhány egyéb, jelentősebb terméket beszereztem még, melyek közül nagyjából mindet használtuk is: Esővédő babakocsira, baba mentőmellény egy tervezett csónaktúrához, csúszásgátló a kádba (kiskád hiányában), hordozható etetőszék (textil, szivacs ülőkével, bármilyen támlás székre csatolható, - Peg Perego márkájú), szúnyogháló kiságyra. Az alapvetőbb babakellékeket most itt nem részletezném (előke, kiskanál, kulacs, hálózsák stb.)
Pakolás terén egyébként arra készültünk, hogy lesz lehetőségünk mosni a szállodákban, és ez maradéktalanul így is volt. Hanoiban maga a hotel biztosított mosodai szolgáltatást - szerencsére kg-ban mérve - így ott ezt többször is kihasználtuk nagyon baráti áron (kb 5 USD/2-3kg). A többi helyen olyan hotelekben szálltunk meg, ahol ruhadarabonként számolták a mosást, így ott lényegesen többet költöttünk volna erre a szolgáltatásra, ezért ezekben az esetekben a szálloda melletti laundry serviceket vettük igénybe. Klasszikus önkiszolgáló mosodákkal nem találkoztunk Vietnámban, inkább „a bácsi kis üzletben átveszi a csomagot, bólogat, hogy holnap reggelre kész”, verzióval találkoztunk. Minden esetben patyolattiszta és illatos ruhákat kaptunk vissza vákuumcsomagolva.
Egészségügyi előkészületek
A másik jelentős előkészület a gyógyszerek és gyógyhatású készítmények beszerzése volt, melyben egyik orvos, mellesleg utazóblogger barátunk cikke volt legnagyobb segítségünkre: https://shorttrips.blog.hu/2019/07/02/egeszsegugyi_gyorstalpalo_utazoknak_2_resz_a_nagy_gyogyszerlista
Ebben a listában megtaláltam minden olyan gyógyszert, amire Vietnámban szükségünk lehetett , és a gyógyszertárban ezeknek bababarát verzióját is kértem. Így vásároltam meg az ORS italt, melyre a legnagyobb szükségünk volt az utazás egyik pontján (erről majd később részletesen). Külön oltást nem vettünk fel az utazás előtt, bíztunk az immunrendszerünkben és abban, hogy elsősorban nagyvárosokban fogunk tartózkodni. A 10 hónapos babánk pedig az amúgy is felvett oltásokon kívül egyéb extrát nem kaphatott még az út előtt. Természetesen kerültük a csapvizet, még fogmosáskor sem használtuk, és igyekeztem mindent sprayvel vagy törlőkendővel fertőtleníteni, amennyire tudtam. Természetesen egy mászó örökmozgó kisbabánál lehetetlen minden tapintást és ízpróbát kivédeni. Az utazás előtt egyébként jómagam egy Aloe Vera italkúrát tartottam, ami korábban mindig távol tartott a betegségektől és erősítette az immunrendszerem, ha úgy éreztem le van gyengülve. A kislányomnak pedig Immunotrofina szirupot adtam egy hónapig az utazás előtt a szokásos D-vitamincsepp mellett.
Babaetetés
Kislányom ekkor már napi 3-4 alkalommal evett szilárd ételt, több, mint 50 étel kóstolásán túl volt, néha pedig kész bébiételt is fogyasztott. Az útra kb. 10 üveg bébiétellel (fele zöldséges, fele gyümölcsös), legalább 20 db gyümölcspürével és babasnackekkel készültem. A gyümölcspüré elengedhetetlen eszköze az utazásoknak, könnyen kibontható, azonnal csillapítja az éhséget és a kislányom mindig minden körülmények között szívesen fogyasztja el kb 3 másodperc alatt. Talán ezt volt a legnehezebb beszerezni Vietnámban, mivel csak nagyon elvétve, speciális bababoltokban árulták, ott is elsősorban a Hipp márkájút elég borsos áron (1000-1200 ft/db). Ha olcsóbb, hasonló terméket választottunk a végén, egy cukros gyümölcslével szembesültünk. Ebben a korban hozzáadott cukrot még nem igazán szerettem volna adni neki, de sajnos egy-két esetben erre kényszerültünk. A vietnámi babák elsősorban valamilyen fajta rizskását/rizsnyákot (pooridge) fogyasztanak, illetve tej alapú tápszereket - nem igazán jellemzőek rájuk a kanalas bébiételek, pürék stb.
Ezek voltak a legfontosabb előkészületek, a következő blogbejegyzésben pedig az átszállásos repülés és a belföldi utazásokat illetve szállásokat fogom részletezni, majd pedig néhány részben magát a felejthetetlen Vietnámot.