Mikor indulj útnak először babával? Rengetegen felteszik ezt a kérdést, ami a várandósságom alatt folyamatosan foglalkoztatott, különösen az utolsó hetekben amikor az óra mutatója már csak vánszorgott, nekem pedig rengeteg időm volt tervezgetni. Legtöbb védőnő és gyermekorvos a 3 hónapos kort javasolja megvárni, de bátrabbak már a gyermekágyi időszak letelte után vállalkoznak kisebb utakra. Mikor megkérdeztem a védőnőt, mikor utazhat autóban a baba, rögtön azt kérdezte, a kórházból hogyan jöttek haza? Végülis igaza van, azért az első komolyabb oltásokat mégis megvártuk és először a nagyszülőket látogattuk meg vidéken, majd egy kicsit távolabb merészkedtünk egy számunkra közel álló pár esküvőjére 6 hetes babánkkal.
Az első közös utazást kislányunk 2,5 hónapos korára időzítettük, elsősorban amiatt mert ekkor volt lehetőségünk közösen hétköznap szállást foglalni az egyébként mindig overbookolt Noszvaj Cabinba.
Noszvajba másodjára tértünk vissza, néhány éve eltöltöttünk itt egy őszi hétvégét kettesben a Panoráma hotelben. Akkor kellően körbejártuk a település kisebb látványosságait (De La Motte kastély, Barlanglakások stb.) és kiélveztük a környék erdeinek őszi színkavalkádját. Másodjára így már rendelkeztünk egy kis helyismerettel.
Kutyákkal
A kis erdei faház ideális hely volt arra, hogy a kisbabánk mellett a kutyáinkat is magunkkal vigyük, mivel akadt szabad kalandtér számukra is és nem zavartunk velük másokat. Szerencsére itthon is egyre több a kutyabarát szállás, de van néhány, amiben hiába szerepel a kutyabarát megjelölés, mégsem tartom egészen alkalmasnak, különösen egy berni pásztornak. Ilyenek a padlószőnyeges szállodai szobák, vagy azok a belvárosi szállások, ahol nincs füves terület, ahova a kutyusokat szabadon engedhetnénk. Ezért mindig olyan helyet keresek, ahol legalább egy kővel, parkettával burkolt nappali/étkező megtalálható, ahol a négylábúak bent lehetnek és alhatnak, mi pedig tőlük elszeparálva külön szobában, ahova nekik nincs belépésük.
A Noszvaj Cabint abból a szempontból is ideálisnak találtuk, hogy közvetlen az erdő mellett helyezkedett el, így a kutyusok reggel és este a napközbeni kirándulások mellett is szaladgálhattak egy jót a természetben.
Szálláskeresés babával
A bevezető kérdés mellett a Hol aludjon a baba az utazáskor? dilemmája is foglalkoztatja a friss szülőket első nyaralások előtt. Természetesen célszerű az otthoni altatási körülményeket kialakítani az utazás során is. Kislányunk néhány hetes kora óta saját ágyában és szobájában alszik, mi pedig bébiőrrel figyeljük az álmát. Hallottam már sokféle módszerről és mindenkinek más és más felel meg, számunkra - és így számára is - ez a megszokott és a pihentető. Természetesen egy utazáskor azért ritkán fér bele anyagilag, hogy emiatt egy külön szobát foglalj a babádnak (mókás is lenne) nem is törekszünk erre, ha közösen utazunk természetesen egy szobában alszunk. A Noszvaj Cabin esetében mégis lehetőségünk volt az otthon megszokott módon álomba merülni, mert a ház emeletéhez egy normál hálószoba és egy apró kabinháló is tartozott.
Az altatáshoz jobb esetben a szállás biztosít utazóágyat, kiságyat, ez minden szállásfoglaló portálon külön be is jelölhető, viszont pici baba esetében fontos, hogy ez az ágy magasítóval is rendelkezzen, amit nem sűrűn tudnak adni. Amíg az átfordulás meg nem történik számíthatsz arra, hogy a baba egyhelyben marad, tehát ahogy leteszed úgy fog aludni, így nincs szükség klasszikus keretes (rácsos) zárt ágyra. Mi az alvást többször az otthoni babafészekkel oldottuk meg, amit egy szimpla ágyra helyeztünk, esetleg mellette kipárnáztuk a biztonság kedvéért. A 4 hónapnál idősebb izgő-mozgó forgó babák esetében viszont már fontos a zárt ágy különösen, ha bébiőrrel egyedül hagynád a szobában elalvás után. Erre az esetre kapható egy ágymagasító betét is, ami utazóágyakra rögzíthető, viszont ilyet még nem sikerült beszereznem.
Ha autóval utaztok érdemes magatokkal vinni saját bevált utazóágyat, ha az kicsire összecsukható és nem foglal túl sok helyet. Természetesen repülős út esetén ez nem megoldható annyira, itt minden esetben olyan szállást célszerű választani, ahol adnak.
Én szoktam otthonról saját lepedőt, alátétet, textilpelenkát vinni, így ha már a babafészket kinőtte, mégis az otthon illata veszi majd körbe. A szokásos vezeték nélküli éjjeli fényt is el szoktam pakolni, illetve ha valaki szereti, akkor akár a párologtatót is lehet, hogy még inkább otthoni hangulatot teremtsen. A pelenkázás pedig könnyen megoldható az ágyon/földön egy alátét segítségével, de még olyan szállást is láttam, ahol pelenkázóasztal is rendelkezésre áll.
Kirándulás, programok
Kirándulások és napközbeni programok esetében a környék adta lehetőségek picit korlátozzák a kutyás-babás utazások lehetőségét. Csak olyan túraútvonallal találkoztunk, ahol kizárólag hordozóban vihető a pici, ami még rendben is lenne, de az út során lehetetlen lett volna szoptatni vagy pelenkázni. Nincsenek nagy igényeim, megteszi egy pad vagy valami füves tisztás is, ahova egy pokrócra le lehet heveredni egy fa tövében, de az útvonal sziklás-köves kialakítása miatt ez a környéken kevésbé megoldható. Ha babakocsival is könnyedén megközelíthető helyre mennénk sétálni, mint például egy tópart, oda kutyákat gyakran nem engednek be (lásd horgásztavak).
A mindkét szempontból ideális útvonalat megtaláljátok viszont a Szalajka-völgyben. A közeli parkolótól (Kisvasút kiinduló pont) a Fátyol-vízesésig, Gloriette-tisztásig vezető kirándulás egy könnyed 3-4 km-es útvonal végig aszfaltozott úton. Babakocsival is könnyen lesétálható, közben van több megállópont, vízesés, pisztrángos, tisztás, padokkal, kényelmes zugokkal, ahol akár szoptatni, pelenkázni is lehet. Emellett a kutyusok is - főleg pórázzal - velünk tarthatnak.
A környéket általánosságban ajánlom, de érdemes előre körülnézni a túraútvonalak tekintetében.
Étkezés szempontjából vannak lehetőségek a környéken, főleg Csernus doki Csendülőjét szeretjük már régóta. Mivel annyira hangulatos szállásunk volt, igyekeztünk minél jobban kiélvezni, így a teraszon reggeliztünk és teljesen felszerelt grillt használtuk a vacsora készítésére. Az egyik délelőtt sokáig esett az eső, ami a babánkat mély délelőtti álomba ringatta. Kicsit hűvös is volt, ami különösen jólesett az előtte hosszan tartó meleg után, így élveztük az erdei feelinget meleg teát és kávét kortyolgatva órákig a teraszon - ez a hangulat talán, ami a leginkább megmaradt az itt töltött időből.
Szállás 10/10 A szállást abszolút ajánlom, jó érzés kiszabadulni a városi hétköznapokból egy igazán egyedi hangulatú és jól felszerelt erdei házikóba.
Programok 10/7 érdemes jó előre tájékozódni a túraútvonalakat illetően kutya/baba esetében, egyébként kellemes, főleg a síkfőkúti tó és környéke.
Ellátás/Étkezés 10/6: Sokat nem nyilatkoznék erről, mert nem volt olyan nagy választék, így ezt kevésbé használtuk ki.
Babával 10/8: A túraútvonalak kiépítetlensége és nehézsége miatt nem annyira babás-túrázós környék.
Kutyával 10/9: A horgásztavakat leszámítva teljesen kutyakompatibilis környék.
Összességében ki merem jelenteni, hogy ezen a környéken létezik nyugalom két kutyával és egy két hónapossal :) Kellemes minden évszakban, könnyed hétvégére. Első babás útnak tökéletes, de érdemes korán foglalni mert a hétvégék erősen overbookoltak.